Играчки за децата кои бегаат од војната


Фото: Твитер

На границата помеѓу Украина и Полска оставени се играчки за децата бегалци, што се забележува на фотографијата која на Твитер ја сподели новинарката Дарија Сипигина.

– Полицајците на границата оставија играчки за украинските деца – напиша таа.

На граничниот премин Медика, украинските бегалци беа пречекани и помогнати и од полската армија, како и од доброволци од целиот свет. Волонтери на граница на бегалците им даваат вода, пица, колбаси, овошје, пренесува Инсајдер.

Им се обезбедува и бесплатна медицинска нега, пелени, облека, обувки, колички, СИМ картички и друго.

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...