Џихадисти фрлија бомба врз популарен ресторан во Сомалија – има загинати и повредени

Руските војници го обновиле нападот врз металуршката фабрика Азовстал во Мариупол, изјави советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Алексеј Арестович во видеото вели дека Москва ги продолжува воздушните напади и напорите за освојување на огромниот индустриски комплекс, што е последен знак на украинскиот отпор во пристанишниот град Мариупол.

Доколку ова се потврди, нападите се чини дека сигнализираат нова промена во тактиката на Русија.

Во четвртокот, претседателот Владимир Путин го запре воениот напад на Азовстал и наместо тоа им нареди на своите војници цврсто да ја блокираат фабриката за челик. Во меѓувреме, беше објавено видео на кое беа прикажани очајни услови за жените и децата кои се кријат таму со недели.

Русија останува фокусирана на обидот да заземе територија во источна Украина. Градовите во областа Луганск се под постојан оган, според гувернерот на регионот. Денеска беа убиени двајца цивили, а двајца ранети во артилериски напад врз градот Золота, рече тој.

Но, Русија не постигна значителни нови резултати и покрај зголемената активност, покажуваат најновите податоци на британската влада, кои се однесуваат на претходните 24 часа борби.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...