Илон Маск: Ако умрам под мистериозни околности…


Идниот сопственик на Твитер, Илон Маск, на социјалните мрежи зборуваше со загрижувачки тон.

Познат по тоа што предизвикува бура со своите твитови, тој денеска предизвика уште една по твитот во кој зборува за својата смрт „под мистериозни околности“.

„ Ако умрам под мистериозни околности, беше добро што ве познавав“, напиша тој на Твитер, нешто повеќе од една недела откако го објави купувањето на Твитер.

Милијардерот ја сподели и причината за овој твит: порака што директорот на Роскосмос, Дмитриј Рогозин, наводно, ја испратил до руските медиуми. Имено, Рогозин го нападнал Маск и му упатил скриена закана, наведувајќи дека милијардерот им обезбедил на Украинците опрема за комуникација.

Рогозин рече дека заробениот полковник на украинските маринци Дмитриј Кормјанков изјавил дека украинските војници во Мариупол добивале средства за комуникација преку Маск.

„ Интернет терминалите „Старлинк“ на Илона Маск им беа доставени на милитантите на нацистичкиот баталјон Азов и на украинските маринци во Мариупол со воени хеликоптери. Според нашите информации, испораката на опремата „Старлинк“ ја организирал Пентагон“, наводно напишал шефот на Роскосмос.

„ Затоа, Илон Маск е вклучен во снабдувањето на фашистичките трупи со воена опрема. И за ова, Илон, ќе бидеш одговорен како возрасен, без разлика колку се правиш дека си луд“ му порачал Рогозин.

Проектот Стралинк има за цел да обезбеди брз интернет достапен ширум светот и е активен во Украина по барањето на земјата, од рускиот напад кон крајот на февруари.

Текстот Илон Маск: Ако умрам под мистериозни околности… е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...