Интер го доби миланското дерби за финале во Копа Италија

Тоа што порано беше дерби со голем жар, со голема неизвесност за тоа кој ќе биде победник, овојпат беше апсолутна доминација од еден тим – Ливерпул со 4:0 го „здроби“ Манчестер јунајтед за барем привремено да се искачи на првото место во Премиерлигата и уште еднаш да ја докаже супериорноста во однос на своите лути ривали.

Само што започна мечот, во петтата минута, Мохамед Салах одлично му асистираше на Луиз Дијаз за рано водство, по што следуваше најубавиот момент на мечот – песната „You’ll Never Walk Alone“ во чест на отсутниот Кристијано Роналдо, кој вчера објави дека тој и партнерката Георгина Родригез го загубиле нивниот новороден син. Тој, нормално, не беше во составот, но гестот на навивачите на лутиот ривал секако е за почит.

На теренот, во 22. минута од мечот, Мо Салах, конечно, ја прекина својата „суша“ од голови совладувајќи го Давид де Хеа и најавувајќи катастрофа на „ѓаволите“. Само чудо ги спаси Јунајтед од повеќе голови во првото полувреме, во кое имаа неверојатни 28 отсто од поседот на топката. Доминацијата на Ливерпул продолжи и во второто полувреме, кога Садио Мане во 68. минута зголеми на 3:0, а Салах во 85. минута го постигна својот втор гол.

Со победата, Ливерпул има 76 поени на првото место на табелата, два поени пред Сити, кои утре го пречекуваат Брајтон. Јунајтед остануваат шести со 54 поени, колку што имаат и Арсенал пред нив, а токму во следното коло играат со „топчиите“.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

ТОП ВЕСТИ

Нов метод за снимање на системот за варење со далечинско управување > Опсервер

Минијатурната капсула „Навикам“ („NaviCam“) може да направи револуција во дијагнозата на проблеми со дигестивниот тракт. <!-- N_Inpost 300x250_2 Ендоскопите со капсули...

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...