Интер влезе во трката за потписот на Дибала


ПСЖ започна со плановите за наредната сезона. Актуелната во која клубот стана шампион на Франција е оценета како неуспешна, најмногу поради испаѓањето во осминафиналето од Лигата на шампионите.

Француски „Л’Екип“ пишува дека започнала чистката во Париз и дека веќе се знае кои петмина играчи први ќе си заминат.

Најголемото име на таа листа е Анхел Ди Марија, 34-годишниот Аргентинец кој има договор со ПСЖ до крајот на сезоната. За Аргентинецот се заинтересирани шпанските гиганти Барселона и Атлетико, а најблиску до неговиот потпис е италијански Јувентус.

Јулијан Дракслер е уште една ѕвезда што го напушта ПСЖ. Тој требаше да биде еден од клучните играчи, но во последните години падна во втор план и ПСЖ сега сака да се ослободи од него. Го бараат неколку германски клубови и Севиља.

Леандро Паредес пред само три години беше платен 40.000.000 евра, а сега 27-годишниот аргентински играч за врска би требало да ја продолжи кариерата во италијанската лига.

Лајвин Курзава веќе подолго време е на трансфер листата. Тој има договор за уште две години и најверојатно ПСЖ ќе му исплати одредена сума на пари за тој да си замине од клубот.

Последен на оваа листа е Тило Керер, 25-годишниот германски дефанзивец. Керер е баран играч на пазарот и ПСЖ за разлика од Курзава нема да има проблем да го продаде.

Се уште не е познато што ќе биде со трите најголеми ѕвезди Килијан Мбапе, Лионел Меси и Нејмар.

Мбапе има договор до крајот на сезоната. Мистерија е дали тој ќе остане во клубот или ќе се пресели во Реал Мадрид.

Меси е бесен поради лошата сезона и свирежите на навивачите, а Нејмар изјави дека планира да остане во клубот.

ПСЖ следната сезона би требало да добие нов тренер. На врвот на желбата за нов тренер е легендарниот француски играч Зинедин Зидан, а се споменува и актуелниот тренер на Тотенхем Антонио Конте.

Веројатни се и промени во раководството на клубот, па Бразилецот Леонардо би требало да биде заменет со Арсен Венгер, кој го водеше лондонски Арсенал од 1996 до 2018 година.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...