Исланѓаните ни направија услуга, за бараж треба да ги победиме!


Исланд одигра спортски и успеа да ги заддржи Романците на само 0:0 на стадионот на „Стеауа“ во Букурешт, со што ни ја отворија вратата за второто место и пласман во баражот за квалификациите за Светското првенство во Катар во 2022 година.

Со победа, Романија ќе беше на второто место со 16 поени, еден повеќе од Македонија, а бидејќи во последното коло игра со Лихтенштајн, речиси сигурно ќе го заддржеше пласманот. Вака, на нас во Скопје во недела, ни е потребна победа токму над Исланд за да ставиме печат на второто место, историско во едни квалификации за Мундијал.

Германија, пак, беше безмилосна против Лихтенштајн, победувајќи со 9:0.

ГРУПА Ј

Германија – Лихтенштајн 9:0

Романија – Исланд 0:0

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...