Испораката на тешко оружје во Украина целосно ги подели Германците


Германија е длабоко поделена, покажало истражувањето на јавното мислење, а пренесува „Дојче веле“, по одлуката за испораката на тешко оружје во Украина.

Мислењата на граѓаните брзо се менуваат во ова време на криза, германската влада ја промени својата политика оваа среда и сè уште сака да испорача тешко оружје во Украина, пишува медиумот.

Според новото истражување и новинарските написи, жителите на таа земја сега се повнимателни: 45% се за испорака на оружје во Украина, а 45% се против таквата одлука.

Како што покажале анализите, најголеми поддржувачи се поддржувачите на либералите, а на второ место (67% за и 25% против испораката на тешко оружје) се гласачите на Зелените.

Објаснувањaтa за оваа поголема претпазливост на Германците се дека претходната анкета беше спроведена на 7 април, веднаш по првата вест за масакрот и злосторствата извршени во окупираната Буча и други места во Украина.

Ужасите на војната сè уште траат, но тие ја сфатија и претпазливоста на канцеларот Олаф Шолц, кој стравува дека одлуката за испорака на оружје може да се протолкува како директно вклучување во конфликтот.

Мислењето на граѓаните за канцеларот е исто така контрадикторно: огромното мнозинство од испитаниците сметаат дека неговата комуникација не е убедлива, наспроти тие кои сметаат дека тој може добро да ја води земјата низ криза.

Во исто време, огромното мнозинство признава дека се однесува претпазливо.

Според истражувањата, самиот канцелар ја плаќа цената за ваквиот исход: доживеа драстичен пад на популарноста од 12% и е само на петтото место на листата на германски политичари, бидејќи само 39% од испитаниците се задоволни од неговата работа. На прво место се политичарите на Зелените: министерот за економија Роберт Хабек и министерката за надворешни работи Аналена Баербок.

Всушност, анкетата покажала како што пренесуваат медиумите, дека многу граѓани се за уште „построг“ однос кон Русија.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...