Италија препорачува четврта доза од вакцината против корона

Специјалниот владин комесар за Ковид-19 ќе одреди датум за стапување на сила на препораката, во зависност од потребите на кампањата за вакцинација, соопшти Министерството.

Министерството додаде дека оваа одлука е одговор на се уште големата циркулација на вирусот и ефективноста што ја покажа бустер дозата на вакцината за спречување на смртни случаи поврзани со Ковид, но и на општите симптоми кои бараат хоспитализација.

Во Италија се регистрирани 152.848 смртни случаи од почетокот на пандемијата во февруари 2020 година. Тоа е втор најголем број смртни случаи во Европа по Велика Британија, а осми во светот. Досега во земјата се пријавени 12,4 милиони луѓе.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...