Ивановски поразен на стартот од силниот Челенџер во Скопје

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски не успеа да го мине 1. коло на АТП-челенџерот што се игра на терените „Југ“ во Скопје и загуби од Хрватот Дино Призмиќ со 0-2 во сетови.

Силниот турнир донесе многу квалитетни тенисер во нашиот главен град, а младиот Калин немаше сили да одговори на фаворизираниот противник од Хрватска. Наградниот фонд на турнирот изнесува 75.000 американски долари и ова е прв настап за Ивановски во толку силна конкуренција.

Неговиот денешен ривал е дури 120 места погоре на АТП-листата, но овој меч ќе биде од големо значење за искуството на Ивановски. Македонецот имаше шанса за добар резултат во првиот сет и спаси три „брејк“ топки при резултат 4-5, но сепак Призмиќ успеа да го затвори сетот во своја полза со 6-4, а вториот го доби со доминантни 6-1.

19-годишниот Калин Ивановски е најдоброрангиран македонски тенисер и во моментов ја држи 415. позиција на АТП-листата.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...