Ивановски со нов национален рекорд стана балкански шампион во полумаратон

Никола Глигоров ја напушти тренерската позиција во најтрофејниот македонски клуб, ФК Вардар. Тој поднесе оставка преземајќи ја одговорноста по поразот од Гостивар (2:1) во последното коло од Втората лига Запад.

Вардар ја губи трката со Воска за второто место на табелата кое носи бараж за пласман во елитата и најверојатно и следната сезона ќе мора да игра во второлигашка конкуренција.

„Поднесов оставка од морални причини. Би сакал да се заблагодарам на сопственикот, спортскиот директор, играчите, лекарскиот тим, сите вработени во Хиподром и моите соработници Златко Таневски, Филип Ивановски, Бобан Грнчаров, Тони Богдановски, Игор Тасевски, Саша Илиќ. Од нив имав голема поддршка“, изјави Никола Глигоров.

Глигоров во септември минатата година ја презеде функцијата шеф на стручен штаб во ФК Вардар по заминувањето на Горан Симов.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...