Избрани првите 10 финалисти на Евровизија: Хрватска и Албанија отпаднаа


По првото полуфинале, кое се одржа синоќа, познато е кои земји ќе настапат во финалето на Евровизија на 14 мај во Торино.

Синоќа пред публиката ширум Европа се претставија изведувачи од 17 различни земји, а 10 од нив обезбедија пласман во финалето.

Од балканските земји веќе отпаднаа Хрватска, Албанија и Словенија.

Ова се првите финалисти на овогодинешната Евровизија, кои повторно ќе настапат во сабота на 14 мај: Швајцарија, Ерменија, Исланд, Литванија, Португалија, Норвешка, Грција, Украина, Молдавија и Холандија.

Македонската претставничка Андреа Коевска ќе настапи на втората полуфинална вечер закажана за утре, 12-ти мај.

The post Избрани првите 10 финалисти на Евровизија: Хрватска и Албанија отпаднаа appeared first on Локално.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...