Изгледа дека дојде крајот на пандемијата на ковид, смета хрватскиот биолог Мирослав Радман

Познатиот хрватски молекуларен биолог Мирослав Радман кој вчера беше гостин на „РТЛ Диект“, вели дека изгледа дека омикрон е крајот на пандемијата на ковид, но никогаш не можеме да бидеме сигурни за иднината.

Секогаш може да има нов мутант, кој одеднаш ќе биде подобро прилагоден, како што се појавија делта и омикрон мутантите. Омикрон е оштетен од сопствените мутации.

Имено, за да избега кој било вирус од нашиот имунолошки систем, најдобро е тој да се менува многу често. Како што е тоа типично вирусот на СИДА, објасни Радман.

Тој објасни дека вирусот ХИВ се менува толку брзо што никогаш не е произведена ефикасна вакцина против него. Слична е ситуацијата и со коронавирусот. Се спасува од имунолошкиот систем со голема фреквенција на мутации, но тие промени се случајни и со нив тој ја уништува сопствената биолошка активност.

Очигледно се движи кон биолошка слабост, вели тој.

Прашан дали ова што тој го најавува е смрт на вирусот, тој одговори потврдно.

ТОП ВЕСТИ

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...

Груби оствари средба со заменик американскиот амбасадор, Мејер

Скопје, 8 јуни – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби оствари средба со заменик американскиот...

Русите се радуваат дека уништиле тенк Леопард 2, но погодиле напуштен комбајн

Во очај да покаже какви – такви резултати од бојното поле, соочено со постојани загуби и сé поострите критики од домашните милблогери, а...