Израел истрела ракети врз цели во Сирија

Израел истрела неколку проектили на позиции во сириската погранична провинција Кунеитра, а во нападот е предизвикана „материјална штета“, се вели во денешното соопштение на сириската армија.

Во соопштението се прецизира дека ракетите биле лансирани синоќа од Голанската висорамнина, од другата страна на тампон зоната под контрола на ОН и не се наведени детали за позициите кои биле погодени, додека израелската армија не го објави нападот, пренесува Ројтерс.

Израел има чести напади на ирански цели во Сирија, каде силите поддржани од Техеран, вклучително и либанскиот Хезболах, беа распоредени во изминатата деценија за да го поддржат претседателот Башар ал Асад против бунтовниците кои се обидуваат да му стават крај на 50-годишното владеење на неговото семејство, пренесува Ројтерс.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...