Каде ќе бидат политичарите за прославата на Илинден?

По повод чествувањето на државниот празник 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, низ земјата ќе се одржат повеќе манифестации и пригодни обраќања.
Претседателот на државата, Стево Пендаровски, во вторник ќе положи цвеќе на Споменикот на паднатите борци од НОБ во Алејата на великаните на градските гробишта во Бутел и ќе се поклони на гробот на првиот претседател Киро Глигоров, на гробот на генерал Михајло Апостолски, како и на гробот на претседателот Борис Трајковски.
Подоцна на платото пред претседателскиот кабинет ќе се обрати претседателот Пендаровски и ќе бидат доделени одликувањата Орден на Република С. Македонија, Орден за воени заслуги и Медал за храброст.
Премиерот Димитар Ковачевски по повод Денот на Републиката, на националниот празник Илинден, на 2 август ќе одржи говор на Мечкин Камен.
– На Денот на Републиката, Илинден, претседателот на Владата на Република С. Македонија, Димитар Ковачевски, ќе се обрати на свеченоста што ќе се одржи на Мечкин Камен во Крушево – потврди Владата.
Свечената програма во организација на Владата започнува во 11.30 часот, со положување цвеќе на Мечкин Камен во Крушево.
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на Илинден ќе има свое обраќање во меморијалниот центар на АСНОМ во Пелинце.
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на 2 Август ќе престојува во Ташмаруниште.
– Претседателот на партијата, Мицкоски, традиционално како и секоја година и оваа ќе биде во Ташмаруниште, каде што се чествува Илинден по повод историските случки таму – изјави партискиот портпарол Димче Арсовски.
Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците на РМ, 2 Aвгуст (вторник) 2022 година, Денот на Републиката, е неработен ден за сите граѓани на Македонија.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...