Кадиров е лут на портпаролот на Кремљ: „Нешто мора да се преземе“

Озлогласениот чеченски лидер Рамзан Кадиров е крајно лут на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пишува британски „Taјмс“.

Песков наводно го налутил Кадиров затоа што не му честитал за унапредувањето кога минатата недела му беше доделен чин генерал-полковник.

Чинот му го додели лично рускиот претседател Владимир Путин.

Чеченскиот лидер во својата објава за Песков на „Телеграм“, вели дека скалата на приоритети поставени од Песков е неприфатлива и дека нешто мора да се преземе во врска со тоа. Инаку, Песков со години е со рускиот претседател и припаѓа на најтесниот круг на негови соработници.

Пред Кадиров никој досега вака не го нападнал Песков, а озлогласениот Чеченец јавно го критикуваше и преговарачот со Украинците, Владимир Медински. Тој е човек избран лично од Путин.

Британски „Тајмс“ споменува свиркач од руските безбедносни служби кој тврди дека Кадиров се осмелил да ги дискредитира шефовите на тајните служби бидејќи војната го охрабрила на тоа. Свиркачот смета дека е можно Путин да му дозволи на Кадиров да преземе дел од тие работни места.

Но, не мислат сите исто, па Татјана Становаја од Московскиот центар Карнеги не смета дека тоа е реално. Таа наведува дека Кадиров е проблем за Кремљ, но дека Путин во моментот е премногу силен, па за него тоа не претставува голем проблем.

Становаја смета дека Путин мора да го покани Кадиров во Кремљ и да му објасни кои граници не може да ги премине. „Путин е зафатен со други работи во моментот“, изјави Становаја за „Тајмс“.

 

 

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...