Калевска – Ванчева: Непримерно е во 21ви век да некој некому му поставува услови за идентитет

Снежана Калевска – Ванчева од СДСМ во емисијата 24 анализа рече дека отстапките кои се нормални во ијалог нни случајно не може да значат она што Бугарија го бара од нас.

– Црвените линии се јасно исцртани. Донесовме заедничка резолуција и она што значи чепкање во идентитетот, јазикот. Непримерно е во 21ви век да некој некому му поставува такви услови, а тоа се основните постулати на кои почива европскиот договор. – рече Калевска – Ванчева.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...