Канада воведува двегодишна забрана за странци да купуваат недвижен имот


Канадските власти најавија дека две години ќе им забранат на странските инвеститори да купуваат недвижен имот, со цел да ги намалат цените на куќите во државата и да им овозможат на своите граѓани полесно да добијат „покрив над глава“.

Во најавата за годинешниот буџет, министерката за финансии Кристиа Фриланд вклучи низа мерки насочени кон борба против рекордните цени на недвижностите во Канада. Имено, цените на недвижностите во таа земја минатата година се зголемија за над 20 отсто, а значително се зголемија и цените за изнајмување – пишува Гардијан.

Владата најави двегодишна забрана за купување недвижен имот за странци, како и повисоки даноци за оние што продаваат куќа или стан во рок од една година по купувањето. Двете мерки не се однесуваат на некои исклучоци, како што се странски државјани со постојан престој и за странски студенти.

Во буџетот, исто така, се предвидени милијарди канадски долари за нови станови и мерки за помош на Канаѓаните кои се обидуваат да дојдат до својата прва недвижност, вклучително и нова штедна книшка и промена на даночната политика при купувањето прва куќа

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...