Каракачанов поднесе оставка од лидерската позиција во партијата


Лидерот на бугарската партија ВМРО, Красимир Каракачанов, денеска поднесе оставка, информираат бугарските медиуми.

Според информациите, одлуката е донесена поради слабите изборни резултати на партијата. Во оставка е целото партиско раководство, а за избор на ново ќе биде свикан конгрес.

Неколку часа пред да поднесе оставка, еден од замениците на Каракачанов, Атанас Стојанов, кој е и градоначалник на Сандански, е уапсен поради купување гласови. Нему му е одреден притвор од 24 часа.

Каракачанов е долгогодишен лидер на ВМРО. Во последниот мандат беше вицепремиер и министер за одбрана во бугарската влада.

На изборите во Бугарја, кои се одржаа викендов, партијата ВМРО не успеа да влезе во парламентот по самостојниот настап на изборите.

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...