Каролина: Таму долу Битола, кај што Драгор тече…. “Крв да ни се стори“


Колку пејачката Каролина Гочева си ја сака својата родна Битола, рака на срце и повеќе од Скопје, кажува нејзината најнова песна, со најава дека набргу ќе стане хит. Создадена е спонтано во родниот град. Неочекувано. Самата пејачката која и понатаму во кариерата не губи ништо од својата убавина, преку социјалните мрежи воедно најавува и плодна соработка со Пијан Славеј. Тие двајцата на публиката и ја подаруваат интересна песна со уште поинтересен наслов „Крв да ни се стори“.

Оваа народна изрека која се кажува на оној на кој добро му мислиш е на најдобар начин искористена за песната. – Некогаш, од неврзан, “битолски” муабет може да се роди нешто баш убаво…”Крв да ни се стори” е танц на копнеење во двојка…од првиот, срамежлив чекор облеан во топлото есенско сонце, до вртоглавиот вител потопен во безумното вечерно вино. Веќе можете да ја чуете на мојот официјален ЅоуТубе канал, порачува популарната македонска пејачка. (Д.М.) фото:ФБ

ТОП ВЕСТИ

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...