Католички верници се собраа пред катедралата Нотр дам

Москва го повика Кишињев да се воздржи од чекори кои им штетат на билатералните односи, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова откако Молдавија го забрани емитувањето на руските телевизиски канали, но и јавното прикажување на руската Ѓурѓовска лента.

„ Парламентот на Молдавија на 7 април усвои измени на Кодексот за аудио и визуелни медиумски услуги. Тие предвидуваат забрана за емитување програми и филмови направени во земји кои не ја ратификувале Европската конвенција за прекугранична телевизија, вклучително и Русија, рече Захарова.

Според неа, пратениците на 14 април ги усвоиле измените на Законот за прекршоци со кои се изрекуваат парични казни или поправни работи за употреба на симболи на „воена агресија“, како знамиња и обоени ленти, симболи, беџови и други.

Таа додаде дека се очекува наскоро претседателот на Молдавија да ги потпише тие амандмани.

„ Се надеваме дека ќе победи здравиот разум и дека молдавската страна ќе се воздржи од чекори кои ги нарушуваат односите со Русија“, нагласи таа.

Според неа, последните чекори на Молдавија се во спротивност со изјавите на нејзините лидери за нивната посветеност на неутралниот статус на земјата и партнерството со Русија.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...