Казна за министерот што сам си доделил стан


Хрватска

Хрватската комисија за одлучување за судир на интереси едногласно го казни поранешниот министер за државен имот и актуелен министер за одбрана Марио Баножиќ со 7.000 куни (околу 930 евра), за три одлуки што ги донел во летото 2019 година.
Тој е казнет затоа што во јули 2019 година прво решил за себе да одвои службен стан во Илица од 33 квадратни метри, а потоа во септември 2019 година решил да додели три стана за службени лица, од кои едниот за себе – си доделил службен стан од 92 квадратни метри во улицата Гундулиќева во Загреб, најголемиот од трите достапни во тоа време.
Комисијата едногласно утврди дека министерот одлучувајќи по сопствен случај ги злоупотребил посебните права на функционерите, т.е. членот 7 од Законот за спречување судир на интереси. Законот налага функционерите да не одлучуваат за себе, за членовите на своето семејство и за другите заинтересирани страни, туку во такви ситуации да се исклучат од одлучувањето и да им го препуштат одлучувањето на другите.
Министерот се соочи и со судот на јавноста. Најостар во критиките и нападите, се чини, беше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој дури бараше и затворска казна за Баножиќ.

 

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Огромен пожар во фабрика во Осиек: Да не се излегува, може да има канцерогени материи

Околу 40 минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанија во населбата Бријест во Осиек. Пластична маса и амбалажа гори, извести полицијата. Децата од...

Вјоса Османи за Си-ен-ен: Ако не се соочи со мерки, Србија би можела да го повтори насилството врз остатокот од регионот

Одговорноста за нападот во Бањска ја презеде поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој во вторникот беше сослушан во белградското обвинителство, но косовската...

(Видео) Автобусот кај Венеција паднал од височина од 30 метри

Дваесет и едно лице загина, меѓу кои две деца, а 15 се повредени, од кои пет потешко, кога автобус со туристи падна од надвозник...

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБРД: Поддршка за реализација на енергетски проекти за забрзана енергетска трансформација

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, и министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, во Лондон, остварија средба со генералната директорка во Европската банка за...