Кејн ќе го продолжи договорот со Тотенхем


„Никој нема да ѝ каже на УЕФА што да прави“, изјави претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, како одговор на критиките за продолжувањето на договорот на Килијан Мбапе со ПСЖ.

Би-би-си потсетува дека Мбапе неодамна потпиша нов договор со ПСЖ иако преговараше со Реал Мадрид. Овој договор е најголем во историјата на фудбалот.

Според француските медиуми, новиот договор за три години е вреден приближно 600 милиони евра, а шпанската фудбалска Ла Лига, односно нејзиниот прв човек, Хавиер Тебас, понудата на францускиот клуб ја нарече скандалозна и навреда за фудбалот.

„УЕФА има доста строги правила за финансиски ферплеј. Кој ги почитува нашите правила добредојден е да игра во нашите натпреварувања. Тие што не ги почитуваат правилата – нема да играат“, рече Чеферин.

Чеферин истакнува дека е уморен од поплаките оти дозволува одредени држави да управуваат со некои клубови.

„Ниту Реал ниту некој друг нема да ѝ каже на УЕФА што да прави. Од една страна, тие се револтирани, но колку што знам, понудата на Реал беше слична на онаа на ПСЖ. Тоа сум го кажал многупати и ќе повторам, кажете ми еден аргумент зошто компанија од Катар не треба да биде сопственик на клуб“, рече Чеферин.

Тој повтори дека клубовите ќе бидат казнети доколку ги прекршат правилата.

„Ако кажете дека клубовите им припаѓаат на навивачите, што е со англиските клубови – тие имаат сопственици од САД, некои од Блискиот Исток, имаат сопственици од Англија. Значи, ситуацијата е сосема иста и јас сум навистина уморен од овие обвинувања. Сакам да знам кој ги прекршил правилата. Доколку ги прекршиш правилата, ќе бидеш казнет“, заклучи Чеферин.

ТОП ВЕСТИ

Петровска – Грам: Враќање на политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина за да се спречи натамошна ескалација

„Инцидентот и тоа што се случува таму нема директно влијание и од информациите со кои досега располагаме и кои ги разменуваме не влијае на...

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...