КФОР: Безбедносната ситуација на северот на Косово е напната, подготвени сме да интервенираме

Безбедносната ситуација на северот на Косово е напната, соопшти КФОР и изјави дека е подготвен да интервенира доколку се загрози стабилноста.

„Севкупната безбедносна ситуација во северните општини на Косово е напната, а мисијата на КФОР внимателно ја следи и е подготвена да интервенира доколку е загрозена стабилноста, во согласност со мандатот што произлегува од Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН“, соопшти КФОР.

Командантот на КФОР, како што се наведува, е во контакт со сите релевантни соговорници, вклучително и претставници на косовските безбедносни организации и началникот на Генералштабот на вооружените сили на Србија.

„Мисијата на КФОР е целосно фокусирана на секојдневното спроведување на мандатот на ОН за обезбедување сигурно и безбедно опкружување и слобода на движење за сите граѓани на Косово“, се наведува во соопштението, во кое се додава дека присуството на КФОР останува видливо на теренот.

НАТО, како што се наведува, продолжува да дава целосна поддршка на процесот на нормализација на односите меѓу Белград и Приштина преку дијалог под покровителство на ЕУ и ги повикува сите страни да продолжат со преговорите бидејќи, како што се посочува, тоа е од пресудно значење за зачувување на регионалниот мир и безбедност.

„Без почитување на човековите права и демократските вредности, владеењето на правото, внатрешните реформи и добрососедските односи, нема да има вистинска перспектива за подобра иднина на Балканот. Конструктивниот дијалог е клучен за регионалната стабилност“, се вели во соопштението на КФОР.

КФОР ќе ги преземе сите неопходни мерки за одржување на безбедно и сигурно опкружување на Косово во секое време, во согласност со мандатот добиен од Обединетите нации.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...