„Киев Индипендент“: Хрватска ќе го блокира влезот на Шведска и Финска во НАТО


Утре, треба да има резултати од обдукцијата на телото, кое денеска беше пронајдено во водите на Дунав, а се претпоставува дека се работи за Хрватот Матеј Периш.

„Телото што денеска беше пронајдено во водите на Дунав ќе биде однесено на обдукција, каде што во согласност со процедурата ќе се направи обид да се утврди причината за смртта, како и да се утврди дали Матеј исчезнал“, рече началникот на Управата за криминалистичка полиција, Антонио Геровац.

Ќе видиме со српската полиција какви дејства треба да се преземат и дали тоа ќе биде возможно.

„Сѐ зависи од тоа од каков генетски материјал ќе биде направена ДНК – крв, меко ткиво, коски. Од тоа зависи и времетраењето на анализата. Допрва треба да се утврдат сите околности за откривањето на телото. Телото, најверојатно, ќе остане во Белград до петок. Резултатите од обдукцијата треба да се знаат утре. Првин семејството ќе дознае дали е Матеј“, додаде Геровац.

Таткото на Матеј во изјава за ХРТ рече дека долгоочекуваната вест е многу тешка и болна.

„Ја чекавме веста, ја чекавме вистината и таа вистина излезе таква каква што е, болна, тешка“, рече Ненад Периш откога српското МВР го известило дека е пронајдено тело на маж во Дунав, чија облека одговара на таа што ја носеше син му Матеј, кој исчезна во Белград на 30 декември 2021 година.

„Иако се случи разделбата, надежта дека повторно ќе се сретнеме никогаш нема да престане да биде таму“, рече Ненад Периш и им се заблагодари на сите што помогнаа да се открие вистината.

Тој во интервју за РТЛ додаде: „Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја“.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...