Киев: Во Украина загинаа најмалку 22.800 руски војници


Фото: Министерство за одбрана на Украина

Најмалку 22.800 руски војници досега се убиени во Украина, соопшти денеска украинската војска.

Додека украинскиот Генералштаб наведе дека украинските сили уништиле 970 руски тенкови, 2.389 оклопни возила, 431 артилериски систем и 151 повеќекратен ракетен систем.

Украинската армија тврди дека се уништени 187 авиони, 155 хеликоптери, 71 систем за противвоздушна одбрана, 1.688 возила, осум бродови, лесен глисер, 76 возила со гориво и 215 беспилотни летала.

Во соопштението се наведува дека руската армија во изминатите 24 часа загубила 400 војници.

Според Обединети нации најмалку 2.787 цивили се убиени, а 3.152 се повредени во Украина од почетокот на руската инвазија, што почна на 24 февруари. Досега, 7,7 милиони луѓе во Украина се внатрешно раселени, а повеќе од 5,3 милиони избегаа во други земји.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...