Ким: Подготвени сме да заземеме нуклеарен став против Америка

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун денеска изјави дека неговата земја е подготвена да го мобилизира својот нуклеарен арсенал и да се спротивстави на Америка, а во исто време го критикуваше новиот јужнокорејски претседател Јун Сук-Јул, предупредувајќи дека Сеул ја доведува ситуацијата на работ на војна.

Ким го рече ова за време на говорот по повод 69-годишнината од примирјето во Корејската војна, која ги остави Северот и Југот технички сè уште во војна, според севернокорејската новинска агенција КЦНА.

„Нашите вооружени сили детално се подготвија да одговорат на секоја криза, а нашата нуклеарна одбрана е подготвена брзо да се мобилизира со полна сила, да дејствува прецизно и навремено“, рече Ким, пренесе Ројтерс.

Говорот на Ким дојде откако официјални лица во Сеул и Вашингтон тврдеа дека Пјонгјанг ги завршил подготовките за извршување на својата прва нуклеарна проба од 2017 година.

Јужнокорејското Министерство за обединување соопшти дека постои „можност“ за тестирања околу годишнината, иако министерот рече дека „нема моментални сигнали дека такво нешто ќе се случи“.

Ким рече дека Вашингтон и Сеул продолжуваат со „опасни, незаконски, непријателски дејствија“ против Северот и се обиде да го оправда своето однесување со „демонизирање“ на Пјонгјанг.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...