Кина ќе обезбеди хуманитарна помош за Украина, односите со Русија се „цврста карпа“

Кинескиот Црвен крст ќе обезбеди хуманитарна помош за Украина „што е можно поскоро“, рече министерот за надворешни работи Ванг Ји во понеделникот, пофалувајќи го пријателството на неговата земја со Русија како „цврста карпа“.

Кина одби да го осуди рускиот напад врз Украина или да го нарече инвазија, додека бара од западните земји да ги почитуваат руските „легитимни безбедносни грижи“.

Ванг рече дека причините за „ситуацијата во Украина“ се „комплексни“ и не се случиле преку ноќ, истакнувајќи, користејќи традиционален кинески израз, дека „три слоја мраз не се формираат во еден ден“.

„Решавањето на сложените проблеми бара смиреност и рационалност, наместо да се долева масло на огнот и да се интензивираат противречностите“, рече тој на прес-конференција на маргините на годишниот состанок на кинескиот парламент.

Кина веќе направи „некои работи“ за промовирање на мировните разговори и цело време беше во контакт со сите страни, додаде тој.

„Кина е подготвена да продолжи да игра конструктивна улога во притисокот за мир и промовирање на разговорите и е подготвена да работи со меѓународната заедница за да го спроведе неопходното посредување кога е потребно.

“Кина е подготвена да продолжи да прави сопствени напори за решавање на хуманитарната криза и Црвениот крст на земјата „што е можно поскоро“ ќе обезбеди серија помош за Украина, рече Ванг, без да наведе детали.“

Тоа беше прв пат земјата да објави ваква помош.

-Кина предлага „хуманитарната акција“ да мора да ги почитува принципите на неутралност и непристрасност, а хуманитарните прашања не треба да се политизираат, додаде тој.

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со кинескиот претседател Си Џинпинг неколку часа пред почетокот на Зимските олимписки игри минатиот месец во Пекинг и тие потпишаа широко стратешко партнерство насочено кон спротивставување на влијанието на САД и рече дека нема да имаат „забранети“ области на соработка“.

Ванг рече дека пријателството меѓу Кина и Русија е „цврста карпа“ и дека изгледите за соработка се светли.

„Без разлика колку е злобна меѓународната ситуација, и Кина и Русија ќе ја задржат својата стратешка определба и континуирано ќе го туркаат напред сеопфатното стратешко партнерство на координација во новата ера“.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...