Кина застана на страната на Русија – не го поддржува предлогот на САД

Еден од најблиските сојузници на претседателот Владимир Путин денеска ги предупреди САД дека светот може да се сврти кон нуклеарна дистопија доколку Вашингтон продолжи со, како што Кремљ го нарекува, долгорочен заговор за уништување на Русија.

Дмитриј Медведев, кој беше руски претседател од 2008 до 2012 година, а сега е заменик-секретар на рускиот Совет за безбедност, рече дека САД направиле заговор и сакаат да ја уништат Русија како дел од примитивната игра.

„Тоа значи дека Русија мора да биде понижена, ограничена, скршена, поделена и уништена“, рече Медведев.

Тој рече дека Кремљ никогаш нема да дозволи Русија да биде уништена, но го предупреди Вашингтон дека доколку го постигне она што го опиша како деструктивни цели, светот може да се соочи со дистописка криза, која ќе заврши со голема нуклеарна експлозија.

Уништувањето на најголемата земја во светот по површина, рече Медведев, може да доведе до нестабилно раководство во Москва, „со максимален број нуклеарни оружја насочени кон цели во САД и Европа“.

Тој додаде дека колапсот на Русија ќе доведе до шест земји вооружени со нуклеарно оружје во Евроазија, предводени од „лудаци, фанатици и радикали“.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...