Клоп: Само победа е опција во дуелот со Јунајтед

Реал Мадрид се повлекува од трката за потписот на Ерлинг Халанд. Норвежанецот, во летниот преоден рок речиси сигурно ќе замине од Дортмунд. Фаворит за неговиот потпис е Манчестер сити, откако како што тврди специјализираниот фудбалски портал „Goal. com“, Реал решиле да се повлечат од трката.

Халанд е достапен за 75.000.000 евра, колку што изнесува обесштетувањето, но проблем за заинтересираните клубови претставуваат мегаломанските барања на самиот игра, неговиот татко и менаџерот Мино Рајола.

Со недели медиумите пишуваат дека Халанд бара годишна плата од 30.000.000 евра, а таткото и менаџерот Рајола, бараат по 20.000.000 евра само за потпис на договорот.

„Реал нема да дозволи еден трансфер да ја дестабилизира соблекувалната. Сите во клубот напорно работеа за да владее единство во соблекувалната. Реал треба на Халанд да му понуди плата која би ги налутила актуелните играчи, бидејќи тие заработуваат многу помалку од она што го бара Норвежанецот“, пишува порталот.

„Второ, во Реал се загрижени од честите повреди на Халанд. Клубот не сака повторно да падне во стапица. Имаат добри примери со Герет Бејл и Еден Азар, кои повеќе време минуваат во болниците отколку на теренот“.

Порталот пишува дека Халанд е голема желба на Реал, но шансите да биде реализиран трансферот се минимални, бидејќи и Халнад и неговите застапници треба да исполнат некои услови што не им се допаѓаат.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...