Клоп се пожали по поразот од Јунајтед: Вакво нешто никогаш не се случило


Манчестер Јунајтед го победи Ливерпул со 4:0 на припремниот натпревар во Тајланд.

Ерик Тен Хаг тргна од првата минута со силен состав, додека Јирген Клоп излезе со комбиниран тим и со многу млади играчи. После овој натпревар германскиот стратег повторно ги критикуваше ФИФА и УЕФА.

„Мораме да се погрижиме фудбалерите да имаат доволно време за одмор. Сега имаме пет измени, што е круцијално, но ФИФА и УЕФА мораат да биде навистина внимателни со она што го сакаат, затоа што сакаат квалитетни турнири, а ако имаш уморни играчи, немаш квалитетни турнири“.

„Мораме да размислиме и Премиер лигата мора да размисли. Да кажеме Англија ќе стане светски шампион и една недела после „Боксинг деј“ и сите очекуваат да бидеш спремен. Вакво нешто никогаш не се случило во историјата на фудбалот. Но, на оваа генерација цело време им се случуваат слични ситуации. Треба да се зборува за реалните проблеми, мораме да им дадеме одмор на играчите за да бидат способни да се играчите кои можат да бидат“, изјави Клоп.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...