Кој кого нападна? Украинските бунтовници велат дека Киев ги гранатирал, владата демантира: „Тие нѐ нападнаа нас“

Украинските безбедносни сили утринава два часа гранатираа девет населени места на териториите на самопрогласените Доњецкa и Луганскa народнa републикa, тврдат локалните власти, додека украинската армија негира дека извршила таква акција.

„Испукани се околу 160 гранати со калибар поголем од 12,7 милиметри“, велат локалните власти. Според претставникот на Доњецк, „вооружените формации на Украина грубо го прекршија режимот на прекин на огнот, користејќи оружје што, во согласност со договорите од Минск, мораше да биде повлечено“.

Според него, од 3.30 часот по средноевропско време, украинската армија со минофрлачи со калибар 120 и 82 милиметри, фрлачи на гранати и тешки митралези гаѓала кон населбите Сокољники, Золото 5, Весјоленко, Нижне Лозово и Доњецки, кои се под контрола на Луганск. Сепак, украинската влада ги негира наводите.

„И покрај фактот што нашите позиции беа гаѓани со забрането оружје, вклучително и артилерија од калибар 122 милиметри, украинските војници не отворија оган како одговор на тоа“, изјави за Ројтерс портпаролот на операцијата на украинските здружени сили.

Засега не се знае колку се сериозни инцидентите и нема реакција од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), која ја надгледува ситуацијата во источна Украина, но која во последните денови повлече некои од своите набљудувачи.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...