Кои Киндер производи се повлечени како мерка на претпазливост?


Атлантиц Траде Скопје ДОО Скопје како дистрибутер на асортиманот на компанијата Фереро во земјава, на барање на производителот Фереро, започна со превентивно повлекување на неколку серии на производите Киндер шоко бонс (46гр и 125гр) и Киндер surprise макси (100гр) од брендот Киндер.

Повлекувањето, како што посочуваат од Атлантиц Траде Скопје ДОО Скопје, се однесува само на наведените производи, кои се произведени во Белгија, со следните лот броеви на пакување: Киндер surprise макси 100G L006LZB-NR, Киндер surprise макси 100G L330RZB-MJ, Kиндер шоко бонс 46G L293RZD-KX, Kиндер шоко бонс 46G L328RZD-MI, Kиндер шоко бонс 46G L336RZD-MU, Kиндер шоко бонс 125G L302R03— и Kиндер шоко бонс 125G L321R03—.

– Атлантиц Траде Скопје соработува со локалните власти за безбедност на храна, по известување од производителот Фереро за можна поврзаност со одреден број пријавени случаи на салмонела во други земји, надвор од Македонија, се вели во соопштението.

Оттаму посочуваат дека иако ниту еден од производите Киндер пласирани на пазаров не е позитивен на салмонела, и не добиле поплаки од потрошувачите, пристапуваат со крајна сериозност бидејќи, како што наведуваат, грижата за потрошувачите е главен приоритет.

– Сите други производи на Фереро, вклучувајќи ги и другите производи на Киндер, не се засегнати од ова превентивно повлекување на производи од пазарот. Атлантиц Траде Скопје делува за брзо повлекување на наведените производи од пазарот, и ги замолува потрошувачите доколку веќе поседуваат некој од горенаведените производи, да не го конзумираат. Истиот може да го вратат во продажното место од каде го купиле, како и да го контактираат тимот за грижа на потрошувачи на potrosacki-servis@ferrero.com, се вели во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...