PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Кои се најевтините и најскапите ресторани со Мишелин ѕвезди?

Apr 27, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Ѕвездите на Мишелин се Светиот грал на кулинарскиот свет.

Во моментов, има само 136 ресторани во светот, наградени со три Мишелин ѕвезди – награда која демонстрира „исклучителна кујна која заслужува посебно патување“.

За да им помогнеме на љубителите на храна кои планираат авантура во оддалечена област само за да вечераат во еден од овие фантастични објекти, една неодамнешна студија ги рангираше најевтините ресторани со ѕвезди на Мишелин.

За да го создаде рангирањето, money.co.uk ги анализира прегледите и цените на Tripadvisor во сите ресторани со три ѕвезди.

Првата позиција ја зазема King’s Joy во Пекинг. Ресторанот, кој првпат беше награден со посакуваните три ѕвезди во 2021 година, не само што ужива некои од најдобрите критики на Tripadvisor, туку се истакнува и по цената на храната.

Оброк чини 110 долари по лице. За споредба, ручекот во најскапиот ресторан со три ѕвезди на Мишелин, Guy Savoy во Париз, ќе ве чини 583 долари за мени со 13 јадења.

Второ место на листата е Lung King Heen во Хонг Конг. Ресторанот, лоциран во Four Seasons Hong Kong, нуди поставена цена од мени од 126 долари по лице.

И ресторанот Nakashima на готвачот Тетсуо Накашима во Хирошима, Јапонија, е на третото место на рангирањето на money.co.uk на најприфатливите ресторани со Мишелин ѕвездички.

Рецензентите на Tripadvisor му даваат 94,9 проценти позитивни критики, а најевтиното јадење чини 142 долари

Еве ги топ 10-те најевтини ресторани со Мишелин ѕвезди во светот:

1. King’s Joy, Пекинг, Кина – 110 долари за сет мени

2. Lung King Heen, Хонг Конг – 126 долари за сет мени

3. Nakashima, Хирошима, Јапонија – 142 долари за сет мени

4. Ресторан Überfahrt, Ротах-Егерн, Германија – 161 долари за сет мени

5. Kikunoi Honten, Кјото, Јапонија – 165 долари за сет мени

6. Dal Pescatore, Кането сул’Оло, Италија – 165 долари за поставено мени

7. Kashiwaya, Осака, Јапонија – 181 $ за сет мени

8. Ресторан Gordon Ramsay, Лондон, ВБ – 184 долари за сет мени

8. Alain Ducasse во Дорчестер, Лондон, ВБ – 184 долари за сет мени

10. Kei, Париз, Франција – 187 долари за сет мени

10. Reale, Кастел ди Сангро, Италија – 187 долари за сет мени

Рангирани се и најскапите ресторани со Мишелин ѕвезди во светот. По Guy Savoy на Гордон Ремзи е Kitcho Arashiyama во Кјото, кој ги почитува традициите на јапонската церемонија за чај. Ќе ве чини 543 долари по лице.

И третиот најскап ресторан на Мишелин со три ѕвезди е иконата L’Arpège на готвачот Ален Пасар во Париз. Статусот на ресторанот го одржува повеќе од две децении со мени со зеленчук. Менито во ултра шик ресторанот започнува од 539 долари.

Еве ги топ 10-те најскапи ресторани со Мишелин ѕвезди:

1. Guy Savoy, Париз, Франција – 583 долари за сет мени

2. Kitcho Arashiyama, Кјото, Јапонија – 543 долари за сет мени

3. Arpège, Париз, Франција – 539 долари за сет мени

4. Alléno Paris au Pavillon Ledoyen, Париз, Франција – 472 долари за сет мени

5. Frantzén, Стокхолм, Шведска – 447 долари за сет мени

6. Le 1947 at Cheval Blanc, Куршевел, Франција – 435 долари за сет мени

7. Chef’s Table at Brooklyn Fare, Њујорк, САД – 430 долари за сет мени

8. Hof van Cleve, Кришуате, Белгија – 429 долари за сет мени

9. Geranium, Копенхаген, Данска – 429 долари за сет мени

9. Noma, Копенхаген, Данска – 429 долари за сет мени

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ