Колев: Сонувам за моментот кога меѓу РС Македонија и Бугарија нема да има ниту едно отворено прашање

„Сонувам за моментот, кога меѓу РС Македонија и Бугарија нема да има ниту едно отворено прашање и јас ќе бидам најсреќниот човек на светот, кога никогаш повеќе Македонија нема да добива вето од Бугарија, точно обратно Бугарија ќе биде најсериозниот застапник на нашата европска интеграција и ова го кажувам како граѓанин на РС Македонија, којшто себе си се самоопределува како Бугарин“, изјави Петар Колев, лидер на партијата ГДУ на вчерашната конференција „Граѓански придонес за градење на доверба, заедништво и сојузништво“, што се одржа во Скопје.

Во своето излагање Колев истакна дека предрасудите, стереотипите, стравовите и еднаквоста на граѓаните пред Уставот и законите на државата се предизвик што треба да се реши сега.

„Нема ништо страшно во тоа, ако посериозни политичари, кои што се разбира имаат сериозна доверба од граѓаните и учествуваат во извршната власт или се дел од законодавниот дом, застанат позади една апсолутно праведна кауза, а таа е еднаквоста на граѓаните пред Уставот и законите на РС Македонија“, вели Колев.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...