Контингент на Безбедносните сили на Косово на меѓународна вежба на НАТО во Германија


Фото: Архива

Контингент на Безбедносните сили на Косово (ФСК) отпатува денеска за Германија, каде што ќе учествува на меѓународната воена вежаба „Комбинирано решение 22“ (Combined Resolve 22) во базата на американската војска „Хохенфелс“, јавува МИА.

Како што соопшти ФСК, вежбата „Комбинирано решение“ се одржува секоја година, со учество на земјите на НАТО и неговите пртнери опод водство на американските сили.

– Вежбата е дизајнирана да симулира сценарија на непрекината војна и се одвива со учество на многу оклопни возила, како и средства на военото инженерство, деминирање, разузнавање и слично-се наведува во соопштението на ФСК.

Косовскиот министер за одбрана, Арменд Мехај на својата страница на Фејсбук напиша дека „целта на оваа вежба тестирање на интероперабилноста на армиите на НАТО со земјите партнери и развој на критични борбени вештини за да им се помогне на партнерите да победат на модерното бојно поле“.

– Продолжуваме заедно со американските сили и другите сојузници кон нови успехи-порача Мехај.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...