Кошаркарот Никола Миротиќ донирал 500.000 евра за лекување на болно дете


ФИФА потврди дека прекинатиот квалификациски натпревар за Светското првенство во 2022 година меѓу Бразил и Аргентина ќе се одигра откако второстепена комисија ги одби жалбите на бразилската и аргентинската фудбалска федерација.

Натпреварот, кој требаше да се одигра на 5 септември минатата година во Сао Паоло, беше прекинат по само пет минути на интервенција на локалната здравствена агенција која отстрани четворица аргентински играчи кои настапуваат во Англија, бидејќи наводно ги прекршиле мерките за Ковид-19 и го прекина натпреварот.

ФИФА во февруари одлучи натпреварот да се игра повторно и четворицата споменати аргентински фудбалери да бидат суспендирани на два натпревари. Фудбалските федерации на Аргентина (АФА) и на Бразил (ЦБФ), кои исто така се казнети за повеќе прекршоци, најавија жалби.

„Апелациската комисија потврди дека натпреварот ќе мора да се повтори и дека мора да се плати казна од 50.000 швајцарски франци за секоја од двете федерации за конечниот прекин на натпреварот“, соопшти ФИФА.

Неодиграниот натпревар не ги спречи Бразил и Аргентина да се пласираат на Светското првенство во Катар, кое ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември. Поради тоа, одржувањето на овој натпревар нема да има никакво влијание врз пласманот во квалификациите за Светското првенство во Јужна Америка.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...