Kосово ја одложи одлуката за регистарските таблички до 1 септември

Утрово на северот на Косово и Метохија е мирно, по бурното деноноќие. Приштина ја одложи одлуката за реципроцитетни мерки за 1 септември.

Србите ја поминаа ноќта на барикадите.

Вчерашниот ден започна со движењата на косовската полиција кои ги најави претседателот на Србија, Александар Вучи, а потоа имаше барикади и пукотници.

Причината за тензијата е што примената на реципроцитетните мерки требаше да почне на 1 август, поточно, како што соопшти косовската Влада, од полноќ на сите што ќе дојдат на премините со лична карта на Република Србија ќе им биде врачен влезно-излезен документ. Исто така, требаше да почне и пререгистрацијата на возилата со српски таблички на косовски таблички.

Во текот на денот граѓаните почнаа да се собираат во центарот на Северна Митровица, незадоволни од воведувањето мерки за реципроцитет. Потоа во северниот дел на Косовска Митровица се слушнаа сирени за тревога. КФОР соопшти дека ја следи ситуацијата и е подготвен да интервенира. Во текот на ноќта ситуацијата стана се понапната. Пред полноќ пред јавноста се обрати и српскиот претседател Александар Вучиќ, а американскиот амбасадор во Приштина ги притисна тамошните власти да ја разгледаат нивната одлука.

 

А потоа околу полноќ од Приштина стигна вест дека спроведувањето на овие две одлуки е одложено за еден месец.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...