Ковачевски денеска ќе се смирува со Петков во Александрополис

Денеска во грчкиот град Александрополис ќе биде означен старт на изградбата на гасоводот преку кој и Македонија ќе биде поврзана со терминалот за течен нафтен гас.

На настанот покрај грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, ќе присуствуваат и македонскиот Димитар Ковачевски и бугарскиот Кирил петков чии земји исто така имаат удели во изградбата на гасоводот. Најавено е дека ќе присуствува и српскиот претседател Александар Вучиќ  Според владината најава, предвидено е Ковачевски да се обрати на свечената церемонија.

Ковачевски ќе има прилика да се сретне со Петков прв пат по тензичното отворање на клубот во центарот „Иван Михајлов“. по овој настан Ковачевски во Собранието рече дека бил вознемирен од името кое го носи клубот на нацистички колаборационист.

Терминалот за складирање течен гас во Александруполис чини 400 милиони евра. Се состои од пловечки објект каде ќе се чува енергенсот кој таму во течна состојба ќе стига со бродови цистерни. Ќе се преработува во гас, па ќе се пушта во употреба во регионот. 

Земјава потпиша меморандуми за да располага со 10% од акциите во овој терминал, но за гасот да стигне довде треба да заврши изгрдбата на гасоводот во земјава.

Во состав на Владината делегација предводена од премиерот Ковачевски, ќе присуствуваат и вицепремиерот за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, како и министерот за економија Крешник Бектеши.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...