Ковачевски: Нашата земја е пред многу важна одлука, отворање на преговорите со ЕУ со зачуван и обезбеден македонски јазик

Централниот одбор на СДСМ на вчерашната седница донесе едногласна одлука со која го поддржа процесот за почнување преговори со ЕУ, напиша на социјалните мрежи премиерот Димитар Ковачевски.

„СДСМ како државотворна партија останува цврсто кон определбата за безусловно почитување на јазичните, идентитетските, историските и културните особености на македонскиот народ како елементи за кои не се преговара со ЕУ во ниту едни околности.
Овие определби и принципи СДСМ очекува да бидат поддржани од сите политички субјекти во Собранието преку носење натамошни заклучоци за европскиот предлог во согласност со собраниските процедури“, потенцира Ковачевски во напишаното.

Имаме предлог, појаснува Ковачевски, кој гарантира чист македонски јазик во ЕУ, историски и билатерални прашања надвор од преговарачката рамка.

„Нашата земја е пред многу важна одлука за нејзината иднина и остварувањеуште една стратешка цел – отворање на преговорите со Европската Унија со зачуван и обезбеден македонски јазик во ЕУ. Toa значи, конечно, затворање на сите идентитетски прашања“, наведува Ковачевски во напишаното на социјалните мрежи.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...