Ковачевски: Нема поголем патриотизам од носењето државнички одлуки

Не постои поголем патриотизам од носењето на државнички одлуки. Илинденците со оружје во рака се бореле за ние денес да можеме да водиме други поинакви битки, за развој и просперитет на сите граѓани, порача премиерот Димитар Ковачевски во својот говор на Мечкин Камен во Крушево по повод националниот празник Илинден.

„Илинденците од АСНОМ порачаа: каква Македонија ќе изградиме таква ќе ја имаме. Ние градиме современа прогресивна, економски развиена земја. Нашиот поглед е свртен кон иднината. Исто како погледот на Илинденците од 1903, 1944 и 1991 година. Сега е време за обединување, за заедништво, за верба во подобро утре. Но пред се за посветена работа, за да развиеме, силна успешна и просперитетна европска држава“, рече Ковачевски.

Тој истакна дека денеска Република Северна Македонија е пример како се градат добрососедски односи, таа е предводник на иницијативата отворен Балкан, интегрирана е во НАТО, а вратите за нас ги отвори и ЕУ, додаде Ковачевски.

Визијата на револуционерите Делчев Гули Сандански, Карев, на Крушевската Република, за обединување еднаквост, правичност и праведност е аманет, кој како што рече, обврзува.

„Како што успеавме да се обединиме независно од етничката и верската припадност, наша заедничка должност е да треба да се обединиме и независно од политичките определби. Како илинденците и асномците и ние да ги поставиме пред нас државните приоритети. Тие приоритети се напредок на државата. Нема поголем државен приоритет од патот напред кој носи перспективи за иднината на младите и економски напредок за граѓаните. Тоа е можно со интеграцијата во европското семејство и повикувам на обединување за остварување на оваа државна цел. Нејзините корени се во Илинден и затоа Илинден нека биде нашата сила за нашата иднина“ рече премиерот Ковачевски.

 

 

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...