„Кралевите“ на лето ќе се обидат да купат ѕвезда на Манчестер Сити

Шпанскиот ветеран Серхио Рамос би сакал да се наметне за настап во репрезентацијата на Шпанија на Светското првенство. Иако поголем дел од сезоната ја пропушти поради повреди, Рамос сега се врати во тимот на ПСЖ и истакна дека посакува да биде дел од „црвената фурија“ на мундијалот. Тој беше долгогодишен капитен на националниот тим.

Рамос летово дојде во ПСЖ по неколкумесечна сага и истекување на договорот со Реал Мадрид, но повредите го спречија да ја оправда својата репутација на еден од најдобрите стопери во историјата на фудбалот.

„Се радувам на минутажата. Потпишав договор на две години, а се надевам дека ќе останам три. Клубот има право на тоа бидејќи бев повреден во поголемиот дел од сезоната“, вели Серхио Рамос.

И покрај тоа то влезе во втората половина од четвртата деценија, шпанецот верува дека може да игра уште неколку години на врвно ниво, а не крие дека има голема желба да добие покана од шпанската репрезентација за настап на Светското првенство во Катар на крајот на годината.

„Имам големи чувства за Шпанија. Можам да им помогнам на патот до светската титула. Тоа чувство е уникатно“, истакна Рамос.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...