„Кралевите“ со „метла“ за Макаби за враќање на Ф4


Манчестер сити и Реал Марид одиграа натпревар за сеќавање во првиот меч од полуфиналето на Лигата на шампиони, по кое тимот на Пеп Гвардиола ќе патува само со гол предност на „Бернабеу“ по трилер 4:3 победата.

Почетокот не ветуваше многу за гостите од Шпанија – Кевин де Брујне го постигна најбрзиот гол во едно полуфинале во ЛШ по само 97 секунди игра по фантастичната асистенција на Ријад Марез, за веќе во 11. минута да му асистира на Габриел Жесус, кој ја искористи лошата реакција на Давид Алаба за 2:0!

Меѓутоа, како што оваа сезона веќе дознаа Пари Сен-Жермен и Челси, никогаш не треба да се отпише Реал кога Карим Бензема е во составот и тој во 33. минута постигна фантастичен гол со глава за намалување на резултатот на 2:1.

Гол-шоуто и отворениот фудбал продолжија и во второто полувреме. Фил Фоден во 53. минута зголеми на 3:1, за само две минути подоцна, Винисус Жуниор со одличен продор да ја намали предноста на 3:2. Бернардо Силва во 74. минута постигна апсолутно фантастичен гол за враќање на предноста од два гола, за во 82. минута од мечот, Бензема повторно да стрела, овојпат од белата точка за 4:3. Ова беше 14. гол на Бензема во Лигата на шампиони оваа сезона, откако претходно немаше дадено повеќе од 7 гола во една сезона.

Совршена најава за реваншот во Мадрид за една недела. Утре во второто полуфинале имаме нов шпанско-англиски дуел помеѓу Ливерпул и Вилјареал.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...