Кралицата Елизабета слави 70 години на тронот


Тунискиот претседател Каис Саид разреши 57 судии, обвинувајќи ги за наводна „корупција и заштита на терористи“.

Саид ја спроведува чистката откако претходно оваа година ја презеде контролата врз судството и другите гранки на власта, пренесува „Ројтерс“.

Во телевизиско обраќање, Саид рече дека „дава можност и предупредува по предупредувањето до судството да се прочисти“, а неколку часа подоцна официјалниот весник објави декрет со кој ги објави отпуштањата, наведува британската агенција.

Меѓу отпуштените е и Јусеф Бузакер, поранешниот претседател на Врховниот судски совет, чии членови Саид ги смени оваа година кога ја презеде контролата врз судството.

Советот делуваше како главен гарант за независноста на судството од револуцијата во Тунис во 2011 година, која воведе демократија, а промените на Саид предизвикаа обвинувања за мешање во судскиот систем, пренесува „Ројтерс“.

Минатото лето тој ја распушти владата и ја презеде извршната власт, на потег што неговите противници го нарекоа државен удар, пред да го укине уставот од 2014 година за да владее со декрети и да го распушти избраниот парламент, а независната изборна комисија ја замени со онаа што тој самиот ја постави.

Саид рече дека неговите потези се потребни за да се спаси Тунис од кризата, а исто така најави дека овој месец ќе донесе нов устав кој ќе биде ставен на референдум во јули, при што речиси сите политички партии во земјата го критикуваат потегот заедно со моќниот работнички синдикат УГТТ.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...