„Кралот на земја“ оствари полноќна одмазда против Ѓоковиќ!


Рафаел Надал го продолжува походот по 14. титула од Ролан Гарос, откако во епската битка со својот стар познаник Новак Ѓоковиќ по 1 часот по полноќ во Париз стигна до 6:2/4:6/6:2/7:6(4) победа и се пласираше во полуфиналето на францускиот гренд слем.

Во меч за кој ќе се зборува надолго, двајцата тенисери покажаа дека уште се најдобрите на светот без разлика на годините, покажувајќи фантастичен тенис, борбеност и подготвеност да се оди до крај.

Надал почна фуриозно, освојувајќи го првиот сет со 6:2 и стигнувајќи до 3:0 водство во вториот, очигледно „жеден“ за одмазда по минагодишниот пораз од Србинот во полуфиналето на турнирот. Меѓутоа, Ѓоковиќ успеа да направи неверојатен камбек со два брејка (од кои едниот во гем кој траеше подолго од 18 минути) за да израмни на 1:1.

Шпанецот го отвори третиот сет слично како првиот, со брејк и лесно стигна до 6:2 и до предност, по што повторно следуваше епска битка во четвртиот сет, во кој Ѓоковиќ прв направи брејк, но Надал се врати, за во тај-брејкот да дојде до 5:1 предност, која не ја испушти до крајот.

Во полуфиналето Надал ќе се бори со Александер Зверев, кој вчера попладне ја сопре серијата на младиот сонародник на Надал, Карлос Алкараз со импресивна победа.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...