Кремљ: Ерозијата на светскиот поредок ја започна НАТО со бомбардирањето на Белград

Mar 25, 2022

[ad_1]

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, на денешната прес-конференција изјави дека ерозијата на светскиот поредок започна со бомбардирањето на Белград на НАТО.

– Кремљ смета дека ерозијата на светскиот поредок започна со американските напади врз Белград – рече тој.

Песков тогаш изјави дека Г-20 е важен и дека Русија ќе биде подготвена да учествува на самитот, но дека ако одлучат да ја исфрлат Москва од оваа група, тоа нема да биде фатално за нив.

-Што се однесува до форматот Г20, тој е важен, но од друга страна, во сегашните услови, кога повеќето членки се во економска војна со нас, ако не исклучат од групата, ништо фатално нема да ни се случи – рече Пексов.

Тој потоа додаде дека Русија во секој случај сè уште се води од мислењето на другите учесници во овој формат.

Песков потоа се осврна на обвинувањата на украинскиот претседател за употреба на фосфорни бомби за време на конфликтот во Украина.

– Русија никогаш не ги прекршила меѓународните конвенции, ви препорачувам да го контактирате Министерството за одбрана за повеќе детали за ова – рече тој.

Тој додаде дека Русија ќе бара објаснување за постоењето наводни биолошки лаборатории во Украина.

– Нашите експерти од Министерството за одбрана продолжуваат да работат на анализа на податоците што досега ги имаме за постоењето на биолошки лаборатории и програмите што се развиваат таму. Ова е многу чувствителна информација за нас и за целиот свет. Се разбира, ќе бараме и објаснувања – рече Песков.

Портпаролот на Кремљ, исто така, им рече на новинарите дека руската војска ќе поднесе предлози до претседателот Владимир Путин за тоа како да ја зајакне одбраната како одговор на зајакнувањето на НАТО на неговото источно крило.

Тој додаде дека нема официјален став дали Русија ќе ги обнови уништените украински градови како Мариупол.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ