Кремљ призна за претрпени значителни загуби во Украина


Фото: Пиксабеј

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Русија претрпела „значителни загуби“ во Украина.

– Имаме значителни воени загуби – изјави Песков за Скај њуз „и тоа е голема трагедија за нас“.

Руското Министерство за одбрана на 25 март објави дека 1.351 руски војник биле убиени, а 3.825 биле ранети од почетокот на „специјалната воена операција“ во Украина.

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави два дена подоцна дека најверојатно се убиени најмалку 10.000 руски војници.


Нема шанси Путин да заврши на суд

Портпаролот на Владимир Путин, Дмитриј Песков, во интервјуто за „Скај њуз“ негирал дека руските сили извршиле воени злосторства во Украина, на што новинарот Марк Остин го прашал дали Русија ќе соработува со истрагата на Меѓународниот кривичен суд за воени злосторства во Украина.

Песков одговорил дека Русија не го поддржува и не го признава Меѓународниот кривичен суд додавајќи дека „Русија не е единствената земја во светот што го прави тоа“.

– Ние сме заинтересирани за навистина независна и објективна истрага за сите злосторства – рекол Песков, додавајќи дека Русија сака да знае каков ќе биде форматот на таквата истрага бидејќи, како што изјавил, „имаат горчливо искуство со меѓународните истраги“.

Новинарот потоа го прашал дали Владимир Путин е загрижен дека може да заврши на суд.

– Не, не е. Не гледаме никакви шанси тоа да се случи – рекол Песков.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...