Кремљ реагира на навредите на Бајден: „Тој јавно бараше убивање на Југословени“

Американскиот претседател Џо Бајден денеска го нарече својот руски колега Владимир Путин крвник, на средбата со украинските бегалци во Варшава.

Прашан што мисли за Владимир Путин, Бајден накратко рече: „Тој е крвник“, додека средбата беше пренесувана во живо на телевизиските мрежи од Националниот стадион во Варшава.

Ова не е првпат американскиот претседател остро да го критикува Путин, кого го смета за главен виновник за руската инвазија на Украина. Последните денови двапати го нарече воен злосторник.

Видно трогнат од средбата со бегалците – од кои дел рекоа дека дошле од Мариупол, пристаниште во југоисточна Украина кое во голема мера беше уништено од руското гранатирање – Бајден прегрна две помлади бегалки.

Собирајќи впечатоци по посетата на засолништето отворено на стадионот, тој рече дека тоа се прекрасни деца што ги видел и кои го замолиле да се моли за „нивниот татко, дедо и брат“.

Тој истакна дека „многу добро знае што значи да имаш некој свој во воена зона“, мислејќи на неговиот син Бо Бајден, кој почина од рак во 2015 година, а се бореше во Ирак.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...