Кривична пријава против косовскиот премиер Албин Курти


Социјалдемократската партија најави дека ќе поднесе кривична пријава против косовскиот премиер Албин Курти за неговиот статус на ветеран на ОВК.

СДП во соопштението соопшти дека во 11 часот ќе биде поднесена кривична пријава до Основното обвинителство на Приштина.

Според СДП, Курти ѝ се приклучил на ОВК во август 1998 година, а се повлекол на 2 март 1999 година.

„Како што е предвидено со закон, ветеран е лице кое останало до крајот на војната на ОВК. Знаеме дека војната заврши во јуни, три месеци откако Курти ја напуштил ОВК. Истиот закон ја дефинира и казната во случај некој да ја фалсификува декларацијата за учество во војната. Има материјални докази, со документи и изјави, кои ја покажуваат измамата што ја извршил Курти за стекнување на статус на ветеран на ОВК“, се вели во соопштението на СДП.

Оваа партија пред неколку дена одржа акција пред зградата на Владата на Косово, при што беше истакнат транспарент на кој премиерот Албин Курти го нарече лажен ветеран на ОВК.

Текстот Кривична пријава против косовскиот премиер Албин Курти е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...