Кулеба: Украина ја плаќа цената на стратешката грешка на Германија и Франција


Фото: Твитер/Дмитро Кулеба

Кулеба: Германија и Франција направиле „стратешка грешка“ кога не и дозволиле на Украина да влезе во НАТО во 2008 година

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба денеска изјави дека Германија и Франција направиле „стратешка грешка“ кога не и дозволиле на Украина да влезе во НАТО во 2008 година.

– Да бевме членка на НАТО, оваа војна немаше да се случи. Стратешка грешка беше направена во 2008 година од страна на Германија и Франција, кои ги отфрлија напорите на САД и другите сојузници да ја внесат Украина во Алијансата – изјави Кулеба за американската мрежа „Ен-би-си“.

Тој додаде дека цената на таа грешка сега не ја плаќаат Германија и Франција, туку Украина.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...