Култниот фустан на Мерлин Монро што Ким го носеше на „Мет Гала“ вреди речиси 5 милиони долари


Фустанот што Ким Кардашијан го носеше на овогодинешниот „Мет Гала“ вреди 4,81 милиони долари и се смета за најскапиот фустан продаден на аукција.

Имено, фустанот што го носела Ким го дизајнирал Џин Луис далечната 1962 година, а Мерлин Монро го носела на прославата на 45-тиот роденден на американскиот претседател Џон Кенеди.

Фустанот во боја на кожа со повеќе од 2.500 рачно шиени кристали беше купен на аукција во 2016 година од ланецот музеј Ripley’s Believe It or Not за речиси 5 милиони долари.

Фустанот првично чинел 12.000 долари и наводно бил толку тесен што неговите рабови и биле сошиени на актерката, па не е изненадување што Ким била подложена на ригорозна диета пред да „влезе во него“.

Имено, познатата старлета ослабе седум килограми за само три недели, се со цел да блесне на церемонијата на „Мет Гала“.

– Мерлин Монро го носеше фустанот кога му ја отпеа „Happy Birthday“ на претседателот Џон Кенеди во 1962 година. Го пробав и едноставно не функционираше. Реков дека ќе ми дадат три недели и ќе ослабам седум килограми. Беше голем предизвик – им рекла Ким на дописниците на „Вог“ на црвениот тепих.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...